Muratpaşa'dan uluslararası proje

Muratpaşa'dan uluslararası proje

Muratpaşa Belediyesi, koronavirüsle birlikte uygulamaya alınan uzaktan eğitim modellerinin kreş eğitiminde yaşadığı eksikleri gidermek için Almanya, Yunanistan, Sırbistan ortaklı bir projeyle, 'Erasmus+' adlı Avrupa Birliği (AB) hibe programına başvurdu.

Muratpaşa Belediyesi'nin Avrupa'nın en büyük sivil toplum kuruluşları yerleşkesini içinde barındıran yenilik, buluş ve girişim destekleme merkezi Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerinde (ASSİM) temmuz ayında yapılan 'Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi' sonuçlarını vermeye başladı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Üvet'in bir fikrin proje haline getirilmesi, tasarlanması, yürütülmesi ve sonuçların paylaşılmasına kadar olan döngüsünün nasıl yönetileceği anlatıldığı eğitimlere, Muratpaşa Belediyesi'nin 20 çalışanı katıldı. 36 saatlik eğitimlerde 5'erli gruplar oluşturuldu ve süreç uygulamalı olarak ele alındı.

HEDEF KREŞ EĞİTİMİ

ASSİM'de verilen eğitimin ardından Muratpaşa Belediyesi, hazırladığı 'Uzaktaki öğretmenin yakındaki eli' isimli projeyle Erasmus+ başvurusu yaptı. Proje, Covid-19 pandemisiyle birlikte yaygın olarak kullanılmaya başlanan uzaktan eğitim modellerinin dijital araçları etkin kullanarak kreş eğitiminde yaşadığı eksiklikleri, sorunları gidermeyi amaçlıyor.

YURTDIŞINDAN ORTAKLAR

Muratpaşa Belediyesi'nin bu çalışmada proje ortaklığını, 2008 yılında kurulan Öğretmen Akademisi Vakfı, Yunanistan'ın ulusal mesleki eğitim kurumu Aketh, Sırbistan'dan 44 yıllık geçmişe sahip yükseköğretim kurumu Visoka Tehnicka Skola Nis, Almanya'da 2004 yılından bu yana okul öncesi çocuklar için eğitim faaliyetleri yürüten Berlin Cosmopolitan School yapıyor.

SORUNLARI ORTADAN KALDIRACAK

Covid-19 pandemisiyle birlikte önemi artan uzaktan eğitim çalışmaları içinde kreş eğitiminin sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da sorunlar yaşadığına dikkat çeken proje, öğretmenlerin pedagojik yetkinliklerinin artırılmasından dijital okuryazarlığa kadar birçok alanda yaşanan sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Projeyle ayrıca velilerin dijital yeterliliklerinin geliştirilmesi de hedefleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.