Aü İle Özbekiskan Üniversiteleri Arasında İşbirliği Protokolü

Aü İle Özbekiskan Üniversiteleri Arasında İşbirliği Protokolü

AKDENİZ Üniversitesi, Özbekistan Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi ve Andijan Tarım ve Agroteknoloji Enstitüsü ile , eğitsel ve bilimsel işbirliğinde bulunmak üzere protokol imzaladı.

Akdeniz Üniversitesi Yönetim Kurulu Salonunda gerçekleştirilen protokole, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Taşkent Devlet Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sulaymonov Botirjon Abdushukurovich, Andijan Tarım ve Agroteknoloji Enstitüsü Rektörü Dr. Komilov Komiljon Sobirovich ve üniversitelerin öğretim üyeleri katıldı.

TÜRK DÜNYASI İLE GÜÇ BİRLİĞİ

Özbekistan'dan iki değerli üniversiteyle işbirliği protokolü imzalamayı çok önemsediklerini söyleyen Rektör Özkan, "Türk dünyası üniversiteleri arasında işbirliğini geliştirmek ve daha güçlü hale getirmek için ortak irade göstermek konusunda mutabakata vardığımız protokolümüzün, gerek ülkeler gerekse üniversitelerarası iş birlikteliklerimizin artmasına büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

ÇİFT DİPLOMA PROGRAMLARI

Üniversitelerin ortak bilimsel, eğitsel, yönetsel çalışmalar yapmak ve bitkisel materyal desteği üzerine iş birliği yapmaları konusunda anlaşmaya vardıkları protokolle taraflar, öğrenci, öğretim elemanı, idari personel ve araştırmacıların değişimlerini sağlamak, akademik konularda karşılıklı bilgi paylaşımı ve eğitim ve araştırma amaçlı bilimsel yayınların değişimi, kültürel aktivitelerde işbirliği yapma, ortak ve çift diploma programlarının geliştirilmesi için çalışmalar yapma konularında mutabakata vardı.

MEVLANA DEĞİŞİM PROGRAMI KAPSAMINDA İŞBİRLİĞİ

5 yıl boyunca geçerli olacak protokolle taraflar ayrıca Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni vizyonu çerçevesinde yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan Mevlana Değişim Programı kapsamında işbirliği yapmayı da kararlaştırdı.

Protokol sonunda üniversitelerin rektörleri birbirlerine hediye takdiminde bulundu. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özkan, rektörlere Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından üniversite kampüsü içerisinde yetişen zeytin ağaçlarından üretilen zeytinyağından hediye etti.

Aü İle Özbekiskan Üniversiteleri Arasında İşbirliği Protokolü

Aü İle Özbekiskan Üniversiteleri Arasında İşbirliği Protokolü

Aü İle Özbekiskan Üniversiteleri Arasında İşbirliği Protokolü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler