Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği, Türkiye'den Kopmanın Gayreti İçerisinde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Avrupa Birliği, Türkiye'den Kopmanın Gayreti İçerisinde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları arasında "AB ile gerekirse yolları ayırabiliriz" ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde Atatürk havalimanı Devlet Konukevi'nde basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde" sözleriyle AB ile ilişkilerin gergin olduğunu ve bu ilişkinin geleceği konusunda belirsizlikler bulunduğunu vurguladı.

"YOLLARI AYIRABİLİRİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde ABD'ye hareket etmeden önce basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin AB ile yolları ayırabileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:

"Az sonra Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurulu görüşmelerine iştirak etmek üzere New York'a doğru yola çıkacağız. BM üyesi tüm ülkelerin temsil edildiği genel kurul görüşmelerine 150'den fazla ülkenin katılımı bekleniyor. Her yıl olduğu gibi bu sene de ABD'de son derece yoğun bir temas ve toplantı trafiğimiz olacak.Genel kurul görüşmelerinin ilk gününde 19 Eylül Salı günü genel kurula hitap edeceğim. Bu vesileyle uluslararası gündemdeki temel meselelere ilişkin görüşlerimizi paylaşacağız. Mevcut küresel sınamalar karşısında Türkiye'nin oynadığı kritik rolü vurgulayacağız.

Dünya beşten büyüktür tezimizin daha fazla kabul görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sadece son 3 ayda rezervlerimizde 22 milyar dolarlık bir artış oldu. MB'nin toplam brüt rezervleri 120 milyar doları geçmiş bulunuyor. Dünya Bankası'nın geçen hafta yaptığı açıklama ülkemize duyulan bir başka örneğidir. Türkiye'nin bölgesinde barış ve istikrarın tesisi amacıyla yürüttüğü diplomatik hamleler de takdirle karşılanıyor. Son 21 yıldır olduğu gibi sadece işimize bakıyoruz. Bundan sonra da aynı hassasiyet ile çalışmaya devam edeceğiz. Şu anda bizim öncülüğümüzde 3'lü bir görüşme teklifimizi kendilerine ilettik. Biz 4'lü bir teklifte bulundul. Putin, Aliyev, şahsım ve Paşinyan görüşmesi önerdik.

Bizim parlemantomuz kararı vermedikten sonra bizim kalkıp da yolda yürürken evet ya da hayır dememiz mümkün değil. Öncelikle İsveç üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Söz tutulmadığı zaman Meclis'in tavrını kestiremem. Avrupa Birliği, Türkiye'den kopmanın gayreti içerisinde. AB'nin Türkiye'den kopuş hamleleri yaptığı bu dönem içerisinde değerlendirmelerimizi yaparız. Bu değerlendirmelerden sonra gerekirse AB ile yolları ayırabiliriz." ifadelerine yer verdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler