İki Bakan Açıkladı: İliç'teki Arama Faaliyetleri Durduruldu

İki Bakan Açıkladı: İliç'teki Arama Faaliyetleri Durduruldu

Erzincan'daki maden faciasıyla ilgili olarak açıklama yapan Bakan Bayraktar ve Bakan Yerlikaya, maden bölgesindeki arama faaliyetlerinin heyelan riski nedeniyle durdurulduğunu belirtti.

Erzincan'daki maden faciasıyla ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, heyelan riskinin artması sebebiyle arama faaliyetlerinin durdurulduğunu belirtti. İşte detaylar...

BAKAN BAYRAKTAR: "ALTIN MADENİ SAHASINDA HEYELAN RİSKİ ARTTI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İliç ilçesindeki altın madeni sahasında meydana gelen toprak kayması sonrasında heyelan riskinin arttığını ifade etti. Bu nedenle, arama-kurtarma çalışmalarının durdurulduğu belirtildi.

Heyelan riskinin artması sebebiyle sahadaki güvenlik önlemlerinin gözden geçirildiğini ve çalışmaların durdurulma kararının alındığını vurguladı.

FACİAYLA İLGİLİ SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR

Bakan Bayraktar, altın madeninde yaşanan facia hakkında, ilgili adli ve idari yönden soruşturmaların devam ettiğini belirterek, sürecin titizlikle yürütüldüğünü dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

"Geçtiğimiz günlerde ifade ettiğimiz heyelan riski biraz daha yoğunlaştı. Yığının kaymamış bölgelerinde ciddi hareketlilik var. Bu risklerden dolayı sahada arama faaliyetlerini durdurmuş durumdayız. Baraj tarafındaki çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Heyelan riskiyle alakalı birçok akademisyen hocalarımız burada. Şu anda heyelan risklerini nasıl ortadan kaldırırız ona çalışıyoruz. Heyelan riski kalktığı anda toprağın aktarılmasıyla ilgili süreci başlatacağız. Soruşturmalar devam ediyor. Hem adli hem de idari yönden soruşturmalar devam ediyor."

BAKAN YERLİKAYA: "GÜVENLİK ÖNCELİĞİYLE HAREKET EDİYORUZ"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, stabil olmayan durumların oluşmasıyla birlikte arama faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı. Güvenlik önceliğiyle hareket edildiği belirtildi.

Sabırlar Deresi'nde yürütülen çalışmaların güvenlik esas alınarak sürdürüldüğü vurgulandı. Aktif riskler göz önünde bulundurularak adımlar atıldığı ifade edildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, çalışmaların son durumu ve arama faaliyetlerinin durdurulması hakkında şunları söyledi;

"Söylenmesi gereken hemen hemen her şeyi sayın Bakanımız sizlerle paylaştı. İçişleri Bakanlığı AFAD olarak 9 canımızı aramayla ilgili ilk günden bu ana kadar çalışıyoruz. İnsan kaynakları açısında araç yönünden her şeyimiz tam. Çalışmalarımız belli. Tüm arama faaliyetlerinde bizim olmazsa olmaz bir önceliğimiz var. AFAD ve onların koordinasyonundaki tüm insan gücünün güvenliği. Orada duran kütlenin -stabil değil maalesef- aktif hale gelme riskini görünce oradaki arama faaliyetini durdurduk. 

Sabırlar Deresi'ndeki aramayla ilgili durum ne? Oranın tamamıyla ilgili kütlenin bir bölümünde orada da aktif olduğunu bunun dışında kalan yerle ilgili de çalışmaları yine önce güvenlik ilkesiyle devam ettiriyoruz. İlk günden itibaren olumlu haber vermek gayretindeyiz. Eğer bu her iki kaymanın olduğu lokasyonun sırtları stabil olsa her gün haber vereceğiz. Şu anda içinde bulunduğumuz durum her iki sırttaki aktif olan ben buradayım diyen olumsuzluğu göz önünde bulundurmamız. Dün akşam itibarıyla durdurduk."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler