Trac'ta Başkan Karakuzu ve Yönetimi Güven Tazeledi

Trac'ta Başkan Karakuzu ve Yönetimi Güven Tazeledi

Doğal afet olaylarında "acil afet haberleşmesi" hizmeti veren ve kamu yararına faaliyet gösteren Türkiye Radyo (Telsiz) Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Antalya...

Doğal afet olaylarında "acil afet haberleşmesi" hizmeti veren ve kamu yararına faaliyet gösteren Türkiye Radyo (Telsiz) Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Antalya Şubesi'nin genel kurulunda güven tazelendi.

Antalya Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü sahasındaki "Acil Afet Haberleşme İstasyonu'nda hizmet veren TRAC Antalya Şubesi'nde gerçekleşen genel kurul toplantısında divan başkanlığı ve üyeliklere Aydın Doğrular, Hüseyin Ünsal, Ramazan Balcı seçildi. Saygı duruşunun ardından da hep bir ağızdan İstiklal Marşı okundu.

AFET'İN GİZLİ KAHRAMANLARI

TRAC Antalya Şubesi Başkanı Metin Karakuzu faaliyet raporunu okurken, ülkemizde son iki yıl içinde yaşanan deprem ve orman yangınları felaketlerinde değindi. Karakuzu, doğal afet olaylarının "gizli kahramanları" olarak bilinen amatör telsizcilerin ve acil afet haberleşme birimlerinin önemine değindi. Karakuzu, TRAC'ın hizmetlerini şöyle anlattı:

'TRAC, TAMP PLANI İÇİNDE'

" Türkiye Acil Müdahale Planı (TAMP) içerisinde yerini alan TRAC'ın telsiz operatörleri olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını olarak kayıtlara geçen Manavgat orman yangınında 11 gün bölgede görev yaptık. Mobil telsiz istasyonlarımız üzerinden arama-kurtarma-söndürme birimlerine haberleşme desteği verdik. Sahadan gelen bilgileri de koordinasyon merkezine aktardık."

'11 İLİ VURAN DEPREMDE GÖREV ALDIK'

"11 ilde eş zamanlı yaşanan ve binlerce vatandaşımızın enkaz altında yaşamlarını yitirmesine neden olan deprem olayında da yine ilk gün bölgeye ulaştık. Bölgede hayat durmuştu. Telefon santralleri, GSM operatörlerinin baz istasyonları, telsiz sistemleri çökmüş, hiçbir şekilde haberleşme yapılamıyordu. TRAC'ın diğer şubelerinden gelen telsiz operatörleriyle birlikte 11 ile dağıldık. Mobil telsiz istasyonlarımızı devreye soktuk. Kesintisiz yurtiçi ve yurt dışı haberleşmesini sağladık. Bölgede çalışan arama-kurtarma birimlerinin koordinasyon merkezleriyle iletişimlerini sağladık. Telsiz operatörlerimiz enkazlar arasında gezinip, duydukları canlı sesi arama kurtarma birimlerine iletti, birçok kişinin sağ kurtarılmasına katkıda bulunduk. Ayrıca TRAC Antalya Şubesi olarak haberleşme kanadını oluşturduğumuz AFAD'ın gerçekleştirdiği tatbikatlarda yer aldık."

BELEDİYELERLE İŞBİRLİĞİ

"Son yaşanan doğal afet olaylarında telsiz haberleşmesinin önemi daha iyi anlaşılınca Antalya bölgesindeki birçok belediye TRAC ile işbirliği protokolü hazırlıklarına başladı. Doğal afet olaylarında hayati önem taşıyan ve TRAC bünyesinde hizmet veren "Acil Afet Haberleşme Birimi'nin Antalya halkına ve kurumlara tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi'nin Hobifest, Kepez Belediyesi'nin de Bilimfest fuarlarında da hep yer aldık."

ROLE SAYISI ARTIRILDI

TRAC Antalya Şubesi'nin Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (GAMER) Projesi'nde de görev aldığını hatırlatan Başkan Metin Karakuzu, "Antalya bölgesinde yaşanabilecek büyük doğal afet olaylarında telsiz haberleşmesinin kesintisiz sürdürülebilmesi için Antalya merkez, Kumluca, Manavgat, Alanya, Gazipaşa ilçelerinde telsiz role istasyonu sayısını da artırdık. Operatör sayımız da yeni üyelerimizin katılımıyla her geçen gün artmaya başladı" diye konuştu.

GÖREVE DEVAM ONAYI

Faaliyet ve denetim kurulu raporlarının okunup oylanmasının ardından yeni yönetim ve denetim kurullarının oluşturulması için seçim yapıldı. Seçime tek liste ile girildi. Metin Karakuzu'nun başkanlığındaki önceki yönetim kadrosunda bir isim değişikliği yapıldı, telsiz operatörü üyeler aynı kadroya oy birliğiyle "göreve devam" onayı verdi.

DHA

Trac'ta Başkan Karakuzu ve Yönetimi Güven Tazeledi

Trac'ta Başkan Karakuzu ve Yönetimi Güven Tazeledi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler