Atb Temmuz Meclisi Toplandı

Atb Temmuz Meclisi Toplandı

ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) Temmuz ayı Meclisi çevrimiçi yapıldı.

Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında toplanan mecliste üyeler, yönetimin bir aylık çalışması hakkında bilgilendirildi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarım, ekonomi ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Koronavirüste temmuz ayı başında gevşetilen kısıtlamaların endişe yaratmaya başladığını kaydeden Çandır, geçen yıl yine bu dönem yaşanan gevşemenin ekim ayında kapanma ve kısıtlamalarla sonuçlandığını anımsattı. Çandır, "En büyük dileğimiz, eylül ayından itibaren, biz bu filmi seyretmiştik sözünü doğrulamamaktır" dedi. Günlük vaka sayılarında 1000 ve altı hedefi varken, kısa sürede 4 binli rakamların görüldüğünü, şimdi ise vaka sayısının hızla 20 bine yükseldiğine işaret eden Çandır, "Bu gidişat, sürdürülemez bir eğilimdir" dedi.

Aşılamanın koronavirüsle mücadele bilinen en etkin yöntem olduğunu, bu nedenle düşen aşılama hızının tekrar üst düzeye taşınması gerektiğini söyleyen Çandır, "Bunu için hepimiz elimizden geleni yapıp bir an önce aşılanmada yüzde 60-70 oranına ulaşmalıyız" dedi.

BORÇLA DÖNÜYOR

Başkan Çandır, Antalya'nın turizm ve tarımın merkezi olduğunu söylerken, bu dönemin her iki sektör için de kritik öneme sahip olduğunu kaydetti. Turizm en yüksek dönemini yaşarken tarımın da önümüzdeki dönemin hazırlıklarını yaptığını belirten Çandır, sürekli bir ekonomik hareketliliğe sahip olan Antalya'nın bu hareketliliğinin kesintiye uğratılmaması gerektiğini ifade etti. Yeniden hareketlenmenin her seferinde hem daha zor hem de daha maliyetli olduğunu, bu maliyetlerin de yeni kredi talebiyle karşılamaya çalışıldığına dikkat çeken Çandır, "O yüzdendir ki 2015 yılından beri hem bireysel hem de iş dünyası kredi artış oranlarında Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bulunmaktayız. Bu kredilerin bir bölümünün yatırıma gitmesinin yanı sıra önemli bölümünün önceki borcu çevirmeye ve cari harcamaları karşılamaya gittiğini de biliyoruz" diye konuştu.

BORCUNA SADIK ANTALYA

Antalya iş dünyasının borcuna sadık olduğunu, bu durumun yıllardır hiç değişmediğini söyleyen Ali Çandır, "Bana, kentimiz iş karakteristiği ile ilgili bir tane hakkın olsa ne dersin diye sorsanız hemen bu özelliğimizi söylerim. Çünkü bu özelliğimiz yıllardır rakamlarla kanıtlanmıştır" diye konuştu.

İHRACAT NEFES ALDIRDI

Ali Çandır, Antalya'nın başta yaş meyve sebze ve süs bitkileri olmak üzere ihracatta Türkiye ortalamasının üzerinde bir performansa sahip olduğunu belirtirken, Antalya'nın yılın ilk 6 aylık döneminde ülke genelindeki yaklaşık yüzde 20'lik tarım ve gıda ihracatı artışının iki katını gerçekleştirdiğini bildirdi. Çandır, "İhracattaki bu artış, sektörümüzün nefes almasına destek sağlamıştır" dedi.

ANTALYA KRİZİ DAHA AĞIR YAŞIYOR

Antalya'nın Rusya krizi ve genel ekonomik krizin etkilerini atlatamamışken salgın krizinin etkisi altında kaldığını kaydeden Çandır, "Antalya, hem bu krizler hem de ekonomik yapısı dolayısıyla Türkiye ortalamasının 2-3 kat üzerinde bir ağırlıkla krizi yaşamaktadır. Bu durumu yöneticilerimize rakamlarla anlatıp taleplerimizi defalarca raporladık. Türkiye ortalamasına göre çok daha ağır yaşadığımız krize karşı kentimize özgü bir destek yerine genel destekler söz konusu oldu" diye konuştu.

DESTEK TALEBİ

Salgının etkisi halen atlatılmamışken, kısa çalışma ödeneğinin bitirildiğini, temmuz ayı sonunda da stopaj ve KDV ertelemelerinin biteceğini belirten Çandır, "Stopaj ve KDV ertelemelerinin devam ettirilmesini, KDV alacağı kadar koşulsuz/şartsız KGF kefaleti sağlanmasını, kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar tekrar çıkarılmasını, artan maliyetler nedeniyle fide ve diğer girdilerin temininde zorlanan üreticilere hibe desteklerin sunulmasını, kış dönemi için işletmelere kira destek mekanizması geliştirilmesini, kamuya olan birikmiş ödemelerin ertelenmesini, sektör ayrımı yapmaksızın uygun maliyetli kredi imkanlarının yaratılmasını karar vericilerimizden talep ediyoruz" diye konuştu.

Tarımsal üretimde yasaklı maddelerin kapsamının genişleyeceğini ve yaptırımların artacağını kaydeden Çandır, "Bunun getireceği ek maliyetler tamamen üretici üzerinde kalırsa, bu sektörü terk et anlamına gelir. Devletimizin mutlaka bu yeni üretim biçimine uyumluluk için destekleyici olma rolünü unutmaması gerekmektedir. Önümüzdeki dönemin üretim ve ticaret mottosu, "yeşil mutabakat" ve "sürdürülebilirlik" kriterleri olacaktır. İhracatta kendimize yeni bir başarı hikayesi yazabilmenin yolu, bu kriterlerde bulunmaktadır" diye konuştu.

YÖREX HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Yöresel ürünlerin coğrafi işaretle tescil edilmeye devam ettiğini, dünyaca ünlü Döşemealtı El Halısı'nın coğrafi işaret tescili aldığını belirten Çandır, "Böylece kentimizdeki coğrafi işaretli ürün sayımız 13'e yükseldi. Kültür mirasımıza sahip çıkan Turgay Genç ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi. Yöresel ürünleri gelecek nesillere aktarma ve ekonomiye kazandırma hedefiyle düzenledikleri YÖREX'i bu yıl salgın koşullarına bağlı olarak 20-24 Ekim tarihlerinde 11. kez düzenlemeyi planladıklarını söyleyen Çandır, "YÖREX hazırlıklarımız başladı. Tüm illerimizi yöresel ürünlerimizi gelecek nesillere aktarma ve ekonomiye kazandırma hedefiyle yürüttüğümüz YÖREX'e katılmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Meclis'te üyeler, sektörleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Atb Temmuz Meclisi Toplandı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler