Deprem Travmasını Kum Oyunu İle Atlatacaklar

Deprem Travmasını Kum Oyunu İle Atlatacaklar

TRAVMA ile başa çıkmada kullanılan yöntemlerden olan kum oyunu terapisinin özel modifikasyonu TRIS'in Türkiye'de ilk uygulayıcı eğitimi Akdeniz Üniversitesi'nde...

TRAVMA ile başa çıkmada kullanılan yöntemlerden olan kum oyunu terapisinin özel modifikasyonu TRIS'in Türkiye'de ilk uygulayıcı eğitimi Akdeniz Üniversitesi'nde verildi.

Akdeniz Üniversitesi Almanya Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALMARUM) ve Eğitim Fakültesi iş birliği ile Akdeniz Üniversitesi Deprem Mağdurları Destek Projesi (ADEMAD) Projesi hayata geçirildi. Yürütücülüğünü Eğitim Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Yunus Pınar ve Edebiyat Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Nihal Kubilay Pınar'ın yaptığı ADEMAD projesi ilk çalıştayını gerçekleştirdi. Çalıştay kapsamında Türkiye'de ilk kez, Kum Oyunu Terapisinde Travma ve Kaynaklar (TRIS) adlı yöntemin uygulayıcı eğitimi verildi. Eğitim Almanya'dan davet edilen Almanya Kum Oyunu Terapisi Derneği (DGST) Başkan Yardımcısı Ursula Wachter ve nöroloji, psikiyatri ve psikosomatik tıp uzmanı Dr. Karl-Klaus Madert tarafından verildi.

18 KATILIMCI UYGULAMAYA HAK KAZANDI

Proje yürütücülerinden ALMARUM Müdür Yardımcısı Nihal Kubilay Pınar, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan önderliğinde, yaşanan iki büyük deprem sonrası ortaya çıkan travmanın ağır yükünü hafifletmek adına yoğun çaba ve hassasiyet gösterildiğini ve bu çabaların bir dizi projenin gerçekleştirilmesinde ilham kaynağı olduğunu söyledi. Pınar, bu terapi yöntemi aracılığıyla deprem mağduru çocuk, genç ve yetişkinlerin psikolojik dayanıklılıklarının güçlendirilmiş olacağını ve travma ve stresle başa çıkma yollarını da öğrenmiş olacaklarını ifade etti. Pınar, proje kapsamında verdikleri kum oyunu terapisi eğitimini 18 katılımcının tamamladığını ve Türkiye'de bu yöntemi uygulama hakkını kazandıklarını söyledi.

ÖZEL MALZEMELER KULLANILDI

Kum oyunu terapisi hakkında bilgi veren proje yürütücülerinden Yunus Pınar da kum oyunu terapisinin, üç boyutlu bir dünyanın temsiline imkân veren, bedenin kaydettiği olumlu anıları gerek sözel gerekse duygusal olarak rahat biçimde dışa vurabilmeyi olanaklı kılan bir terapi yaklaşımı olduğunu söyledi. Çalışmalarda, çalıştay için özel ebatlarda üretilmiş 6 kum havuzu kullanıldığını ifade eden Yunus Pınar bu havuzlarda terapi için gereklilik arz eden ve erken dönem psikosomatik gelişim katmanlarına erişimi olanaklı hale getiren doğal deniz kumu kullanıldığını söyledi. Yunus Pınar, terapi eğitimi için Almanya, Türkiye ve Avusturya olmak üzere farklı ülkelerden gerçek dünya ile hayal dünyasına ait sembol ve minyatürlerden oluşan insanlar, hayvanlar, bitkiler, gökkuşakları, ruhani semboller gibi materyaller temin edildiğini belirtti.

 

Deprem Travmasını Kum Oyunu İle Atlatacaklar

Deprem Travmasını Kum Oyunu İle Atlatacaklar

Deprem Travmasını Kum Oyunu İle Atlatacaklar

Deprem Travmasını Kum Oyunu İle Atlatacaklar

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler